Kadın Hastalıkları Hizmetleri

Kadın Hastalıkları HizmetlerimKadınların kendilerine özel sağlık gereksinimleri vardır ve bu gereksinimler bir kadının yaşamı boyunca değişir. Bu nedenle Antalya’da çok yüksek standartlarda kadın hastalıkları ve doğum hizmeti veriyorum. Her kadının hakkı olan kapsamlı servisleri, günümüzün en güncel işlemlerini ve kişiye özel bakım ve adanmışlık sunuyorum. Yüksek seviyede bir bakım arzu eden kadınların güvenine layık olmaya gayret ediyorum.

İster ameliyat ister de laparoskopik bir işlem geçiriyor olun, en yüksek kalitede bir bakım alacağınızdan emin olabilmek için en güncel ekipman ve teknolojiler kullanmaktayım. Aşağıda sunduğum kadın hastalıkları hizmetlerinin bir bölümünü bulabilirsiniz.

  • Yıllık Kadın Hastalıkları Muayenesi

Erken teşhis çok önemlidir. Düzenli yıllık muayene ile kadınlar hastalıklara karşı proaktif bir duruş gösterirler. Yıllık muayene sağlıklı bir yaşam şeklinin sürdürülmesine katkıda bulunduğu gibi aynı zamanda rahatlık, güven sağlar ve gelecekte ortaya çıkabilecek bulguların karşılaştırılmasına olanak tanır.

Günümüzde 30 yaşından sonra önerilen rahim ağzı kanseri taraması 5 yılda bir smear testi ile birlikte HPV testi yapılmasıdır!!! Smear testinde şüpheli, önemi net belli olmayan değişiklikler gözlendiğinde HPV testi normal ise biyopsiden kaçınma imkanı sağlanmış olmaktadır.

Korunma amaçlı kullanımı dışında aşırı adet kanamaları olan kadınlarda kanama miktarını azaltır. Ayrıca menopoz şikayetleri olup meme kanseri endişesi nedeniyle hormon tedavisi kullanmak istemeyen kadınlarda bir alternatif sağlamaktadır. Meme kanseri riskini en çok yükselten hormon progesterondur ve Mirena’daki progesteron hormonu kana hemen hemen hiç geçmediği için klasik hormon tedavisi kadar meme kanseri riskini artırması beklenmez.

  • Sono-histerografi

Rahim içindeki çok küçük polip, myom gibi yapılar net olarak gözlenebilmektedir. Bunun için rahim içi serumla şişirilir ve vajinal ultrasonla gözlenir.

  • Yara yakma ve dondurma
  • LEEP

Rahim ağzındaki kanser öncüsü hücreleri çıkarmak için ayaktan yapılan bir işlemdir. İnce, halka şeklindeki bir metalden elektrik geçirilerek çıkarılacak doku kesilir. Elektrik akımı aynı zamanda kanamanın durmasına da yardımcı olur.

Rahim içine ince, ışıklı bir aletle girilip ekrandan izlenir. Bu sırada rahim içindeki polip, myom gibi yapılar çıkarılabilir, rahim içi yapışıklıkları açılabilir.

Histeroskopi ile endometrial ablasyon işlemi rahim alınması ameliyatına bir alternatiftir. Aşırı adet kanamalarından şikayet eden hastalar için uygulanır. İşlemde aşırı kanamanın nedeni olan rahim içi dokusu (endometrium) çıkarılır. Hastanede yatma gereği olmadan birkaç gün sonra işinize dönebilme olanağı sağlayan bu işlem size sunduğumuz bir kolaylıktır.

Kapalı amaliyat da denilen laparoskopi ile karın duvarına açılan birkaç delikten ameliyat gerçekleştirilir. Laparoskopi ile ameliyat sonrası ağrı açık ameliyata göre daha azdır ve iyileşme daha kısa sürer. Bu yöntemle yumurtalık kistleri çıkartılabilir, alt karın ağrısının nedeni araştırılabilir, tüpler bağlanabilir, dış gebelik ameliyatı yapılabilir. Çoğunlukla aynı gün hastaneden çıkma olanağı vardır.

  • Sarkma Ameliyatları
  • İdrar Kaçırma Ameliyatları: Burch, TOT

Öksürürken, hapşırırken veya ağır kaldırırken idrar kaçırmanız varsa TOT dediğimiz bir işlemi yapabiliriz. TOT işleminde idrar yolunun altına bir bant yerleştirilir. İşlem sonrası hastanede yatmanız gerekmez ve birkaç gün içinde işinize dönebilirsiniz.

  • Laparoskopi ile Tüplerin Bağlanması

Göbekten yapılan çok küçük bir kesiden karın içine ince bir ışıklı alet yerleştirilir ve kasıktan yapılan daha da küçük bir kesiden tüpleri bağlamak için kullanılan alet yerleştirilir. İşlemden birkaç saat sonra hasta evine dönebilir.

  • Essure (Ameliyatsız Tüplerin Bağlanması)

Essure işlemi yeni, ameliyat gerektirmeyen kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Tüplerin bağlanmasından farklı olarak Essure işleminde karın kesisi, yakma, bağlama yoktur ve işlem baştan sona yaklaşık 35 dakika sürer. Hastaların çoğu işlemden 45 dakika sonra evine dönebilir ve 24 saat içinde normal işini yapabilir. Essure obez veya önceden karın ameliyatı geçirmiş olma gibi diğer işlemlerin riskli olduğu kadınlara da önerilebilir. Essure ile işinden ayrı kalmak istemeyen kadınlar için ideal bir seçenek sunmuş oluyoruz.

Bazen doğumlar ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak vajina kaslarında gevşeme oluşur. Birçok kadında ve eşlerinde cinsel zevk azalmasına neden olan bu durum ameliyatla düzeltilebilir. Genel anestezi altında gerçekleştirdiğim bu ameliyattan sonra genellikle aynı gün evinize dönebilirsiniz.

Bazen kadınlar beraberinde labiaplasti ameliyatının da yapılmasını seçerler (dizaynır vajina işlemi). Bu durumda bir gece hastanede yatma ihtimali daha yüksektir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası birçok kadın daha kolay orgazm olduklarını ve daha fazla zevk aldıklarını belirtmektedirler. Bu sıklıkla eşleri için de geçerlidir. Sonuç olarak kadınların ilişki konusunda kendilerine olan güvenleri artar.

  • Labioplasti (Küçük Dudakların Küçültülmesi)

Bazen küçük dudaklar ilerleyen yaş, doğum veya kaza nedeniyle büyüyebilir veya asimetrik hale gelebilirler. Bazen de doğuştan şekil bozukluğu veya büyüklük vardır.

Küçük dudakları büyümüş olan kadınlar sevişme, pet kullanımı, egzersiz sırasında veya sıkı giysiler giyerken sürtünmeye bağlı rahatsızlık duyarlar. Bir diğer sık karşılaşılan durum kadının ilişki sırasında küçük dudaklarını hissetmesi nedeniyle kendini ilişkiye verememesi ve dolayısıyla zevk alamamasıdır. Labioplasti ameliyatı ile küçük dudaklar küçültülür ve düzeltilir. Ameliyat genellikle bir saat civarında sürer ve aynı gün evinize dönebilirsiniz. Genellikle iki hafta sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/hizmetlerimiz/antalya-kadin-hastaliklari/