Aşılama

Antalya Aşılama MerkeziAşılama için başvurduğunuzda eşiniz ve sizin üreme öyküsü değerlendirilir. Eğer yapılmışsa eski tetkikleriniz incelenir ve rahim-yumurtalıklarınızı değerlendirmek amacıyla bir kadın doğum muayenesi ve vajinal ultrason uygulanır.

Aşılama Nedir?

Aşılama yıkanmış (hazırlanmış) spermin yumurtaları döllemek için rahim içine yerleştirilmesidir. Yumurta toplaması yapılmadığı için tüp bebekten daha düşük maliyetli ve daha az müdaheleli bir işlemdir.

Aşılamayı Hangi Durumlarda Yapılır?

Aşılama sıklıkla şu durumlarda yapılır:

  • yumurtlama sorunu olan ve yumurtlama tedavisi görenler, özellikle zamanlanmış ilişki başarılı olmamışsa
  • Erkekte hafif sperm problemi
  • Erkekte ve kadında yapılan testlerde bir sorun saptanmamışsa (açıklanamayan kısırlık)
  • Tek başına kısırlık ilaçları veya diğer tedaviler başarılı olmamışsa

Aşılama Öncesi Testler

Eğer önceden yapılmamışsa aşılama öncesi bazı tetkikler yapılır. Aşılama için yeterli sperm olduğundan emin olmak için sperm testlerinin sonuçları gözden geçirilir. Aynı şekilde tüplerin (kanalların) açık olup olmadığından da emin olmak istenir çünkü tüpler tıkalı olduğu taktirde aşılama başarılı olmaz. Bunun için sıklıkla rahim kanal filmi (HSG) çekilir. Bunlar dışında muayene sonucunda gerekli olan diğer testler de istenir.

Aşılamada Kullanılan İlaçlar ve Ultrason Takipleri

En az bir yumurta geliştirmek amacıyla adetin ilk günlerinde başlanan ve yaklaşık olarak 10 gün süren bir ilaç tedavisi uygulanır. Bu hapla olabileceği gibi günlük olarak yapılan iğnelerle de olabilir. Bu tedavi sırasında yumurta keselerinin gelişimini takip etmek için birkaç günde bir, sonraları belki hergün vajinal ultrason yapalır. Yumurta keseleri olgunlaştığı zaman çatlatıcı iğne yaptırmanız önerilir ve bu iğneden yaklaşık 36 saat sonrasına aşılama planlanır.

Aşılama Günü

Aşılama için sperm örneği hastanede verilebileceği gibi evden de getirilebilir. Aşılama saatinden bir saat önce sperm örneği teslim edilmelidir. Sperm örneği önce mikroskopla incelenerek sayı ve hareketliliği saptanır. Sonra yaklaşık bir saat süren bir işlemle aşılama için hazır hale getirilir. Sperm sayı ve hareketliliğine mikroskopla birkez daha bakılarak aşılamada ne kadar sperm verileceği saptanmış olur.

Aşılama İşlemi

Önce, tıpkı normal bir kadın doğum muayenesinde olduğu gibi plastik bir muayene aleti (spekulum) vajinaya yerleştirilir. Sonra içinde sperm olan steril, ince, plastik bir tüp (kateter) rahim ağzından rahim içine yerleştirilir. Bu genellikle ağrısız bir işlemdir. Sperm rahim içine verildikten sonra kasıklarda hafif kramp şeklinde bir rahatsızlık oluşabilir. Ancak genellikle 5 dakika içinde kaybolacaktır. Muayene masasında yaklaşık 15 dakika dinlenmeyi takiben eve dönülebilir ve günlük işler yapılabilir. Genellikle ertesi günden itibaren çalışmaya engel bir durum oluşmaz.

Aşılamada Başarı Şansı

Aşılamadan yaklaşık 2 hafta sonra kandan gebelik testi yapılır. Ehil ellerde, titizlikle yapılan bir aşılamanın başarısı her deneme için %15-20, üç denemede %50′dir. Yani üç aşılamanın başarı oranı bir tüp bebek başarısına denk gelir. Üç aşılamanın maliyeti ise bir tüp bebek denemesinden çok daha düşüktür. Yaklaşık 16 yıldır Antalya, Karaman ve Burdur’da yapmakta olduğum aşılama tedavilerinde bu başarı oranlarını hep korudum ve aşılama ile yüzlerce çiftin çocuk sahibi olmalarını sağladım. Umarım siz de çocuk zevkini tadan şanslı çiftlerden biri olursunuz.

Aşılama hakkında daha ayrıntılı bigi için tıklayınız.

Aşılama randevusu almak için tıklayınız.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/asilama/