«

»

Tüpleri Açma Ameliyatı

Tüpleri Açma AmeliyatıTüpleri açma ameliyatı önceden tüplerini bağlatmış olan kadınlarda ameliyatla tüplerin tekrar açılmasıdır. Tüpler narin ve esnek yapılardır. Tüpler bağlanırken, tüpün orta kısmı farklı yöntemlerle çıkarılır veya harap edilir. Tüpleri açma ameliyatında tüpün sağlam kalan parçaları dikkatlice birleştirilir. Tüp açma ameliyatı hassas, özel araç-gereç gerektiren bir işlemdir ve mikrocerrahi deneyimi olan bir uzman tarafından yapılmalıdır. Tüpleri açma ameliyatını, en çok yapılan ve muhtemelen en etkili yöntem olan mini-laparotomi (çok küçük bir kesi) yaklaşımı ile yapıyorum. Ameliyat günübirlik yapılır ve hastanede yatma gereği yoktur.

Tüpleri Açma Ameliyatı Neden Yapılır?

Kadınlar çeşitli nedenlerle tüplerini tekrar açtırmak isterler. Aşağıdaki durumlarda tüplerini bağlattığına pişman olma ihtimali daha fazladır:

 • Küçük yaşta tüplerini bağlatma
 • Doğumdan sonra 1 yıl geçmeden tüpleri bağlatma
 • Yeniden evlenme
 • Eşinin baskısı veya bir hastalık nedeniyle tüpleri bağlatma

Tüpleri Açma Ameliyatının Riskleri

Tüplerin açılması ameliyatı, enfeksiyon, kanama, komşu organ hasarı ve anestezi riskleri olan bir karın ameliyatıdır.

Tüplerin açılması ameliyatından sonra hamilelik oluşursa bunun %2-7 ihtimalle dış gebelik olma riski vardır. Bunun için hamile kalır kalmaz doktora başvurulmalı ve hamileliğin rahmin içine yerleştiğinden emin olunmalıdır.

Tüpleri Açma Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesi muayenede hastanın tıbbi öyküsü, doğurganlık öyküsü ve eğer varsa önceki ameliyat notu değerlendirilir. Genellikle ek kısırlık testleri gerekli olur. Bu bilgiler temelinde her hastaya özgü bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmede:

 • ameliyatın detayları
 • işlem sonrası hamilelik şansı
 • tüp bebek gibi diğer tedavi seçenekleri konuşulur.

Ameliyat kararı vermeden önce erkeğin sperm testinin normal olması, kadının adetlerinin düzenli olması ve rahminde bir sorun olmaması gerekir. 44 yaşından büyük kadınlara tüpleri açma ameliyatı önerilmez.

Tüpleri Açma Ameliyatı Sırasında

Ameliyat genellikle adet bittikten sonraki hafta, genel anestezi ile günübirlik yapılır. Ameliyattan önce en az 8 saat hiç birşey yenmez ve içilmez. Tamir edilebilecek tüpün uzunluğu belli değilse önceden tüplerin açılıp açılamayacağını kontrol etmek için laparoskopi yapılır. Sonra, eğer laparoskopi bulguları uygunsa veya laparoskopiye gerek duyulmamışsa karnın alt kısmına yatay, 3-7 cm arasında bir kesi (bikini kesisi) yapılır. Mikrocerrahi teknikleri kullanılarak tüpün tıkalı kısmı çıkarılır ve sağlam kısımları çok ince (saç telleri kadar) dikişlerle birleştirilir. Mikrocerrahi sayesinde hamile kalma şansını azaltan yapışıklıklar daha az oluşur ve başarı şansı yüksektir. Ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürer. Ameliyatı bitirmeden önce tüplerin açılıp açılmadığı mavi bir boya ile kontrol edilir.

Tüpleri Açma Ameliyatı Sonrası

Hastalar genellikle ameliyattan 3-4 saat sonra eve gidebilirler. Şehir dışından gelen hastaların 1-2 gün Antalya’da kalmaları gerekebilir. Tam normal yaşama dönmeden önce iyileşme için 2-3 hafta gerekir ve sonrasında 1-2 hafta daha halsizlik (kolay yorulma) görülebilir. Tüpleri açma ameliyatı sonrası komplikasyon çok nadiren görülür.

Ameliyattan sonra ağrı kesici olarak aspirin kullanılmaz çünkü kanama yapabilir. Ameliyattan 48 saat sonra banyo yapılabilir fakat kesi yeri bir hafta boyunca gerilmez ve dokunulmaz. Kurulanmak için kesi yerinin üzerine bir havluyla nazikçe arka arkaya dokunulabilir.

İki hafta ağır iş yapılmaz, cinsel ilişkide bulunulmaz. Hasta kendini daha iyi hissettikçe normal yaşamına yavaş yavaş dönebilir. Dikişler kendiliğinden eriyeceği için alınmalarına gerek yoktur.

Tüpleri Açma Ameliyatı Başarı Şansı

Tüplerin açılması ameliyatının başarılı olup olmayacağına karar verirken birçok faktör dikkate alınır:

 • yaş: 40 yaşından büyük kadınların hamilelik şansı daha düşüktür
 • tüplerin hangi kısmından bağlanmış olduğu
 • tüplerdeki hasarın derecesi: hasar ne kadar azsa başarı şansı o kadar yüksektir. Tüpleri klips veya halka ile bağlanmış olanlarda hasar daha azdır.
 • kalan tüpün uzunluğu (ne kadar uzunsa şans o kadar artar)
 • sperm sayısı ve yumurta kalitesi gibi diğer doğurganlık faktörleri

Tüpleri açma ameliyatı olan kadınların yaklaşık üçte ikisi hamile kalır. Hamilelik genellikle ameliyattan sonra bir yıl içinde gerçekleşir. Hamilelik şansı yaş, diğer kısırlık faktörleri ve ameliyat bulgularına göre değişmektedir. Tüpleri açma ameliyatı düşük riskini artırmaz, hamilelik ve doğum üzerinde bir etkisi yoktur. Aşağıdaki tabloda farklı yaşlardaki kadınların ameliyattan sonra 18 ay içinde hamile kalma şansını bulabilirsiniz.

 

Yaş <36 36-39 40-43
Hamilelik Şansı %70-80 %60-70 %30-40

İlgili Yazılar:

 1. Endometriozis Ameliyatı Sonrası Gebelik Şansınız Artabilir

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2014/05/tupleri-acma-ameliyati/