«

»

Tüp Bebek Merkezleri Başarı Oranları

Tüp bebek merkezlerinin söylediği başarı oranları dikkatli bir biçimde yorumlanmalıdır. Bir tüp bebek merkezinin başarı oranı bir çok faktöre bağlıdır. Ayrıca kliniklerin başarı oranlarının karşılaştırılması anlamlı olmayabilir çünkü hasta özellikleri ve tedavi yaklaşımları klinikten kliniğe değişir. Örneğin, programa kabul edilen hastaların çeşitleri ve her denemede transfer edilen embriyoların sayısı programın istatistiklerini etkiler. Küçük sayıdaki denemelerden hesaplanan istatistikler doğru olmayabilir. Bir tüp bebek merkezinin oranları zamanla dramatik olarak değişebilir.

Gebelik ve canlı doğum oranlarının tariflerini anlamak önemlidir. Örneğin, %40’lık bir gebelik oranı kadınların %40’ının evlerine bebek götürdükleri anlamına gelmez. Gebelik her zaman canlı doğumla sonuçlanmaz ve “gebelik” kelimesinin bile birden fazla anlamı vardır. Biyokimyasal gebelik tüp bebek sonrasında sık görülür. Bu kan veya idrar testleri ile saptanan fakat ultrasonda görülemeyen bir gebeliktir çünkü gebelik daha ultrasonla görülebilecek kadar büyümeden önce düşükle sonuçlanır. Klinik gebelik ultrasonda görünmüş olan bir gebeliktir. Düşük hala oluşabilir. Dolayısıyla, farklı kliniklerin “gebelik” oranlarını karşılaştırırken hangi tip gebeliğin karşılaştırıldığının bilinmesi önemlidir.

Başlanan bir tüp bebek denemesi sonrasında canlı bir bebek doğurma ihtimali demek olan canlı doğum oranı, çiftlerin çoğunu daha fazla ilgilendirir. Gebelik oranları ve daha önemlisi canlı doğum oranları özellikle kadın yaşı olmak üzere bir çok faktörden etkilenir. Amerika Birleşik devletlerinde, başlanan her tüp bebek denemesi için canlı doğum oranı:

  • 35 yaşından küçük kadınlarda %30-35
  • 35-37 yaşında %25
  • 38-40 yaşında %15-20
  • 40 yaşından büyüklerde %6-10

İlgili Yazılar:

  1. Tüp Bebek
  2. Tüp Bebek Öncesi Hazırlık
  3. Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2014/05/tup-bebek-merkezleri-basari-oranlari/