«

»

Aşılama Nasıl Yapılır?

Antalya AşılamaAşılama nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi için aşağıdaki satırlardan yararlanabilirsiniz.

Aşılama Nerede Yapılır?

Aşılama doktorun muayenehanesinde veya kliniğinde yapılır. Aşılama işlemi sırasında herhangi bir ilaç veya ağrı kesici kullanılmasına gerek yoktur.

Aşılamayı Kim Yapar?

Aşılama işlemini kısırlık konusunda uzman bir jinekolog (kadın doğum uzmanı) yapar.

Aşılama Öncesi Hazırlık

Kısırlık nedenine bağlı olarak aşılama tedavisiyle birlikte yumurtlama ilaçları kullanmanız gerekebilir. Eğer aşılama tedavisiyle birlikte yumurtlama ilaçları kullanırsanız buna uyarılmış siklus denir çünkü ilaçlar yumurtlamayı uyarırlar. Eğer yumurtlama ilaçları kullanılmazsa bu uyarılmamış veya doğal siklus olarak adlandırılır.

Sadece erkekte kısırlık problemi varsa veya kısırlık nedeni açıklanamıyorsa (açıklanamayan kısırlık) ilaçlarla yumurtlamanın uyarılması önerilmez. Bunun nedeni yumurtlama ilaçları kullanıldığında çoğul gebelik riski çok daha fazladır. Hazır olmuşken ikiz hamilelik olmasının daha iyi olduğunu düşünenler olabilir. Ancak çoğul gebelikler düşük ve diğer hamilelik komplikasyonlarının oluşma ihtimalini artırır.

Yumurtlama ilaçları kullanılmadığında aşılama doğal yumurtlama zamanına denk getirilir. Yumurtlamayı saptamak için yumurtlamayı öngören idrar çubuklarını kullanmanız söylenebilir. Veya doktorunuz kan testleri ve ultrasonla yumurtalarınızı takip edebilir. Yumurtlama ilaçları kullanılmadığında, aşılama genellikle adetin 12 ile 16’ncı günleri arasında yapılır fakat aşılamanın tam hangi gün olacağı aydan aya değişir.

Doktorunuz aşılama tedavisi sırasında yumurtlama ilaçlarını hap veya iğne olarak verir. Yumurtalıklarınızın birden çok olgun yumurta üretmesini uyarmak için adetiniz başladıktan birkaç gün sonra yumurtlama ilaçlarına başlanır. Normalde her ay yumurtalıklarınızda bir yumurta üretilir.

Ultrasonla yumurta kesesi saptanır ve olgunlaşıp olgunlaşmadığı kontrol edilir. Bu aşılamanın tam zamanında yapılmasına olanak verir. Yumurtlama kendiliğinden de olabilir veya yumurtlama için çatlatma (hCG) iğnesi de yapılabilir.

Genel olarak, aşılamanın tam yumurtlama öncesi yapılması önerilir. Zaman aralığı olarak sıklıkla altı saat verilir çünkü yıkanmış sperm 6-12 saatten sonra pek fazla yaşamaz. Ancak kısırlık problemi erkek nedenli ise aşılamanın yumurtlama sonrası altı saat içinde yapılma ihtimali daha fazladır.

Eğer herhangi bir yumurtlama ilacı kullanmıyorsanız yumurtlamanın saptanması LH yükselmesinin tespitine bağlıdır. Tek aşılama yapılırsa normalde LH yükselmesinden 24-36 saat sonra yapılır. İki aşılama yapılırsa LH yükselmesinden 12-48 saat sonra yapılır. Klomifen sitrat gibi yumurtlama ilaçları kullanılmakta ve tek aşılama yapılacak ise aşılama çatlatma (hCG) iğnesinden 24-36 saat sonra yapılır. Aynı siklusta iki aşılama yapılan kadınlara aşılamalar çatlatma iğnesinden 24-48 saat sonra ve iki aşılama arasında 12 saat olacak şekilde yapılır.

Aşılama İçin Sperm Verme

Sperm, muayenehaneye yakın oturuyorsanız evde veya doktor muayenehanesinde, 2-5 gün cinsel perhiz sonrası mastürbasyonla verilir. Erkeğe spermi vermesi için steril bir toplama kabı verilir. Sperm örneği boşalma sonrası yarım saat içinde muayenehaneye getirilmelidir. Bazı vakalarda sperm toplama için özel bir kondom kullanılabilir.

Sperm Hazırlama

Sperm laboratuarda yıkanır (sperm hazırlama da denir). Sperm, meninin diğer bileşenlerinden ayrılır ve küçük bir hacimde konsantre edilir. Çeşitli ortam ve teknikler yıkama ve ayırma için kullanılabilir. Sperm hazırlama yaklaşık 30-60 dakika sürer. Meniye yıkama sıvısı eklenir ve örnek santrifüjde çevrilerek sperm hazırlama işlemi gerçekleştirilir. Bazen sperm birikinti ve kötü kalitedeki spermleri tutan kıvamlı bir sıvı (gradient) üzerinde hazırlanarak test tüpünün dibinde en kaliteli spermlerin yoğunlaşması sağlanır.

Hazırlanmış sperm genellikle bir çay kaşığından daha küçük bir hacme konsantre edilir. Yıkanıp konsantre edilen sperm örneği küçük bir şırıngaya takılan ince, steril, plastik bir tüpe (aşılama kateteri) çekilir.

Aşılama AntalyaAşılama İşlemi

Önce uygun şekilde üstünüzü değiştirip muayene masasına bacaklarınız açık olarak uzanırsınız. Vajinaya spekülum (muayene aleti) yerleştirilir ve rahim ağzı nazikçe temizlenir.

Sonra doktor kateter denilen uzun, ince, bükülebilir plastik bir tüpü vajina ve rahim ağzından rahim içine yerleştirir. Sağlıklı sperm örneği içeren küçük bir şişe kateterin arkasına takılıdır ve sperm örneği tüpten rahim içine enjekte edilir. Doktor sonra kateteri ve muayene aletini geri çıkarır.

Aşılama Kateteri

Aşılama Kateteri

Eğer uygun şekilde yapılırsa aşılama işlemi kadınlar için smear testi yaptırmak gibi olmalıdır. Hiç ağrı hissedilmez veya çok az ağrı hissedilir.

Aşılama işlemi genellikle 15-20 dakika kadar sürer. Başarı oranını artırdığı gösterilmemiş olmasına rağmen birçok doktor hastalarının aşılama sonrası bir süre yatmalarını önerir. Sperm vajina ve rahim ağzının yukarısına yerleştirildiği için ayağa kalkıldığında dışarı akmaz. Aşılama işlemi bitince giyinebilir ve günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Aşılama sonrası birkaç gün lekelenme şeklinde kanamanız olabilir.

Aşılama Fiyatları

Aşılama fiyatları aşılamanın nerede ve kim tarafından yapıldığına, öncesinde kullanılan ilaçlara, aşılama sırasında kullanılan malzemelere bağlı olarak değişir. Aşılama fiyatı almak için tıklayınız.

İlgili Yazılar:

  1. Aşılama Nedir?
  2. Erkek Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?
  3. Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?
  4. Kadınlarda Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?
  5. LEEP Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/12/asilama-nasil-yapilir/