«

»

Tüplerdeki Yapışıklıkları Açma Ameliyatı

Tüplerin Açılması AmeliyatıTüplerdeki yapışıklıkları açma ameliyatı, çeşitli nedenlerle tüplerde yapışıklık oluşmuş, bazen de bu nedenle tüpleri tıkanmış kadınlara yapılan bir ameliyattır. Tüplerini bağlatmış olup sonradan tekrar açtırmak isteyen kadınlara yapılan tüpleri açma ameliyatını başka bir yazıda anlattım.

Tüpler, yumurtalıklar ile rahim (döllenmiş yumurtanın yerleştiği yer) arasında bağlantı sağlar. Erkeğin sperminin yumurta ile birleşmesi süreci olan döllenme tüpte gerçekleşir. Hamile kalamamanızın nedeni tüpler ise doktorunuz tüplerinizi tamir etmek için ameliyat önerebilir.

Tüpler Neden Tıkanır?

Enfeksiyonlar, karın ameliyatları ve endometriozis gibi başka hastalıklar tüplerin ucu ile yumurtalıklar arasında yapışıklıklara neden olabilirler. Tüpler içlerindeki yapışıklıklar nedeniyle de hasar görebilirler veya tamamen tıkanabilirler.

Enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmış (her zaman değil) olabilir. Sık görülen iki cinsel yolla bulaşan enfeksiyon klamidya ve gonore (bel soğukluğu)’dir. Son yıllarda ülkemizde sıklığı tekrar artmaya başlayan tüberküloz da tüplerde hastalık yapabilir. Patlamış apandisit sonrası da tüplerde enfeksiyon oluşabilir. Ameliyat veya endometriozis (rahmin içini kaplayan dokunun alt karın bölgesinde birikmesi) de tüplerinize hasar verebilir.

Tüplerin Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doktor tüpler ile yumurtalıklar arasındaki yapışıklıkları kesip açmaya çalışır. Eğer tüplerin biri veya ikisi tamamen tıkalı ise doktor tüpü açmayı deneyebilir. Ameliyat olmadan önce tüplerdeki hasar, rahim-kanal filmi (HSG) veya ultrasonla (sonoHSG) kontrol edilip ameliyatın tipine karar verilir. Bunun için rahme özel bir sıvı enjekte edilir ve sıvının tüplerden geçişi film veya ultrasonla izlenir. Eğer sıvı tüplerden tamamen geçmezse tüplerde bir tıkanıklık olabilir.

Tüplerdeki Yapışıklıkları Açma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat iki şekilde yapılabilir (laparoskopi veya laparotomi). Laparoskopide göbek deliğinin hemen altındaki küçük bir kesiden karın içine ince, uzun bir teleskop yerleştirilir. Teleskopun arkasına bir kamera bağlıdır. Ameliyat, karna yapılan başka küçük kesilerden yerleştirilen küçük aletlerle yapılır. Tüplerdeki yapışıklıkları açma ameliyatı günümüzde çoğunlukla laparoskopi ile yapılmaktadır.

Laparotomi denilen geleneksel, açık işlemde ameliyat karnınıza yapılan büyük bir kesi vasıtasıyla yapılır.

Tüplerdeki Yapışıklıkları Açma Ameliyatı Sonrası Hamilelik Şansı

Tüpler çok fazla hasar görmemişse ameliyat doğal yollardan hamile kalmaya yardımcı olabilir. Hastanın yaşı büyük değilse ve erkeğin sperm testi normalse ameliyat sonrası hamile kalma şansı daha yüksektir.

Tüpler ağır hasarlı ise hamile kalmak için tüp bebek gerekebilir. Tüp bebekte yumurta ile sperm laboratuarda birleştirilir ve sonra doktor döllenmiş yumurtayı rahme yerleştirir. Hamilelik şansının ameliyatla mı yoksa tüp bebekle mi daha yüksek olduğuna doktor karar verir.

Tüplerdeki Yapışıklıkları Açma Ameliyatı Riskleri

Tüp ameliyatından sonraki en büyük risk gebeliğin tüpe yerleşmesidir (dış gebelik). Dış gebelik riski tüpleri hasarlı olan kadınlarda daha yüksektir. Tüpleri hasarlı olan kadınların (ameliyat olmuş olsun veya olmasın) adeti gecikir gecikmez veya hamile olduğunu fark eder etmez doktoruna haber vermeleri gerekir.

Diğer riskler kanama, komşu organ yaralanması ve anestezi reaksiyonlarıdır.

 

Problem Ameliyattan sonra hamile kalma şansı
Tüpler ile yumurtalıklarınız arasında çok az yapışıklık Çok yüksek
Tüpler ile yumurtalıklar arasında çok sayıda kalın yapışıklık Yüksek değil, tüp bebek gerekebilir.
Başka yönlerden sağlıklı görünen tıkalı bir tüp Yaklaşık %20-30
Sıvı ile dolu, tıkalı bir tüp (hidrosalpenks) Çok yüksek değil. Tüp bebek işe yarayabilir ancak başarı şansınızı yükseltmek için tüplerin alınması veya ameliyatla kapatılması gerekir.

 

İlgili Yazılar:

  1. Endometriozis Ameliyatı Sonrası Gebelik Şansınız Artabilir

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/06/tuplerdeki-yapisiklikleri-acma-ameliyati/