«

»

Sperm Şekil Bozukluğu Kısırlık Yapar mı?

Sperm Şekil BozukluğuDoktorlar bir erkekte kısırlık probleminin olup olmadığına nasıl karar verirler? Yıllardır uzmanlar sperm tahliline odaklanmışlar ancak araştırmalar sayı ve hareketliliğin her zaman tek başına kısırlık olup olmadığını çok iyi öngörmediğini göstermiştir. Sperm tahlilinin bir başka önemli parçası olan sperm şekline de bakmak yararlı olabilir.

Sperm şeklini saptamanın güncel bir yoluna Kruger’in sıkı morfoloji yöntemi denir. Kruger morfolojisi doktorların sperm şeklinin normal olup olmadığını saptamalarına yardımcı olan faydalı bir sistemdir. Kruger yöntemi ile sperm şekillerine bakılması başlangıçta, spermlerin yumurtayla laboratuarda birleştirildiği bir kısırlık tedavisi olan tüp bebeğin başarısını öngörmek kullanılmıştır. Son zamanlarda mikroenjeksiyonun gerekli olup olmadığını görmek için kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyon tek bir spermi yumurtanın içine enjekte ederek spermin yumurtayı döllemesine yardım edildiği bir işlemdir.

Bu amaçlar için kullanılmasına rağmen hekimler ve bilim insanlarının tümü tek başına Kruger sıkı morfoloji yönteminin tüp bebeğin başarısını öngördüğünden ve mikroenjeksiyon gereksinimini gösterdiğinden emin değillerdir.

Normal Sperm

Normal Sperm

Normal Sperm Özellikleri

Normal bir spermin:

  • Boyu 5-6 mikrometre ve eni 2.5-3.5 mikrometre (bir iğne ucundan daha küçük), düzgün oval şekilli bir başı olmalı
  • sperm başının %40-70’ini kaplayan iyi tanımlanmış bir şapkası (akrozom) olmalı
  • boyun, orta parça ve kuyruğunda hiçbir görünür arıza olmamalı
  • baş kısmında başın büyüklüğünün yarısından daha büyük bir sıvı damlacığı olmamalıdır.

Sperm Şekil Bozukluğu : İlişki mi Aşılama mı?

Kısırlık problemleri olan hastalarda sperm morfolojisi (şekli) hamile kalabilmeyi etkileyebilir. Eğer sıkı sperm morfolojisi %4’ten daha fazla ise zamanlanmış ilişki ile aşılama arasında başarı farkı çok azdır.

Sperm Şekil Bozukluğu : Tüp Bebek

Tüp bebekte başarılı bir gebelik sonucu alınması birçok faktöre bağlıdır: kaç yumurta döllendiğine, döllenen yumurtaların embriyoya gelişip gelişmediğine, embryonun rahme yerleşip yerleşmediğine. Sıkı morfoloji %4 veya daha az ise yumurtaların döllenme şansı mikroenjeksiyonla daha yüksek olabilir.

Sık Sorulan Sorular?

Yumurtayı anormal şekilli bir sperm döllerse bu çocuğumda genetik anormallik olacağı anlamına gelir mi?

Sperm şekli ile kromozom içeriği arasında bilimsel bir bağlantı yoktur. Sperm yumurtaya girdikten sonra döllenme şansı oldukça yüksektir. Bununla birlikte doğacak erkek çocuklarda aynı tip şekil bozuklukları olabilir. Düşük morfoloji ile karşılaşıldığında rutin olarak Y kromozomu anormalliklerinin araştırılması tartışmalıdır.

Sperm şekil (morfoloji) bozukluğu tedavisi için azaltmam veya kaçınmam gereken herhangi bir madde (örneğin alkol, sigara, kahve) var mı?

Çalışmalar anormal sperm şekli ile bu faktörler arasında bariz bir ilişki göstermemiştir ancak sigara ve uyuşturucudan kaçınmak ve alkol tüketimini kısıtlamak iyi bir fikirdir. Bu maddeler sperm üretimi ve işlevini birçok yolla azaltırlar. Sperm DNA (genlerinizi taşıyan materyal) kalitesine hasar verebilirler. Çalışmalar kahve tüketimi ile sperm şeklindeki değişiklikler arasında açık bir bağlantı göstermemiştir.

Sperm şekil (morfoloji) bozukluğu tedavisi için alabileceğim besin destekleri veya vitaminler var mı?

Besin destekleri veya vitaminlerin sperm morfolojisini iyileştirdiği açıkça gösterilmemiştir. Bazı uzmanlar, üreme sağlığı da dahil bazı vücut fonksiyonlarını düzeltmek için günlük vitamin kullanılmasını önermektedirler.

İlgili Yazılar:

  1. Erkek Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?
  2. Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/06/sperm-sekil-bozuklugu-kisirlik-yapar-mi/