«

»

Histeroskopi

HisteroskopiHisteroskopi rahim içinin, histeroskop denilen ince bir boru yardımıyla gözlenmesi demektir.

Histeroskopi Neden Yapılır?

Histeroskopi ameliyathanede lokal, bölgesel veya genel anestezi ile yapılabilen küçük bir cerrahi işlemdir. Bazı vakalarda, çok az anestezi gerekir veya hiç gerekmez. İşlem, çoğu kadın için çok az risk taşır. Histeroskopi, teşhis, tedavi veya her ikisi için yapılabilir.

Tanısal (diagnostik) histeroskopi

Rahimdeki bazı problemleri teşhis etmek için histeroskopi yapılmasına tanısal (diagnostik histeroskopi denir. Histerosalpingografi (HSG)’nin sonuçlarını doğrulamak için de kullanılabilir.

Histeroskop bazen başka alet veya tekniklerle birlikte kullanılır. Örneğin, kürtajdan önce veya laparoskopi ile aynı zamanda yapılabilir. Kürtajda rahim ağzı genişletildikten sonra rahim döşemesinin bir kısmı alınır. Laparoskopide ince, teleskopa benzer bir alet, göbekten veya tam altından yapılan çok küçük bir kesiden karına yerleştirilir. Histeroskopi şu durumlar için de kullanılabilir:

 • Anormal Rahim Kanaması. Bir kadın miktar yada gün olarak olağandan fazla adet görüyorsa, adetler dışında kanaması oluyorsa veya menopozda kanamaları kesilmişken kanaması olursa bu durumu vardır. Histeroskopi diğer yöntemlerin bulamadığı anormal kanama nedenini doktorun bulmasına yardımcı olur. Biyopsi (parça) almak için kullanılabilir.
 • Kısırlık. Bir çift birçok nedenden dolayı gebelik elde edemez. Bazen kadının kısırlığının sebebi rahmin şekli veya büyüklüğündeki bozukluğa bağlı olabilir. Bunun bir örneği perdeli rahimdir (ince bir doku yaprağı rahim içini iki bölüme ayırır). Eğer önceden diğer tetkikler bu problemi saptamamışsa histeroskopi saptayabilir.
 • Tekrarlayan Düşükler. Bazı kadınlar hamile kalabilmelerine rağmen düşük (20’inci haftadan önce gebeliğin kaybedilmesi) yaparlar. Histeroskopi, tekrarlayan düşüklerin nedenini bulmaya yardımcı olmak için diğer testlerle beraber kullanılabilir.
 • Yapışıklıklar. Yapışıklık denilen bant şeklindeki nedbe dokuları rahmin içinde oluşabilir. Buna Asherman sendromu denir. Bu yapışıklıklar kısırlığa ve adet kanamasında değişikliklere neden olabilir. Histeroskopi yapışıklıkların saptanmasına yardımcı olabilir.
 • Endometrial Polip, Histeroskopi İle Görünümü
  Histeroskopi İle Endometrial Polip Görünümü

  Anormal Kitleler. Bazen polip ve miyom gibi iyi huylu kitleler histeroskopla teşhis edilebilir. Histeroskopi doktorun rahmin içindeki büyümeden biyopsi almasına yardımcı olabilir. Böylece büyümenin kanser olma veya kansere dönüşme ihtimali olup olmadığı saptanabilir.

 • Yer Değiştirmiş Spiral. Spiral, gebeliği engellemek için rahmin içine yerleştirilen plastik bir alettir. Bazı vakalarda rahmin içindeki uygun yerinden çıkar. Ardından, rahim duvarı içine veya çevresindeki dokuya gömülür. Bazen, histeroskopi spiralin yerini saptamak için kullanılabilir.

Cerrahi (operatif) histeroskopi

Histeroskopinin bazı hastalıkları tedavi etmek için yapılmasına cerrahi (operatif) histeroskopi denir. Örneğin, rahim içi yapışıklıklar veya miyomlar histeroskopi ile çıkarılabilirler. Bazen histeroskopi açık karın cerrahisi yerine kullanılır. Cerrahi (operatif) histeroskopi sıklıkla ameliyathanede genel anestezi altında yapılır.

Histeroskopi, endometriyal ablasyon yapmak için de kullanılır (aşırı kanamanın bazı nedenlerini tedavi etmek için rahim döşemesinin tahrip edildiği bir işlem). Bu yapıldıktan sonra bir kadının artık çocuğu olmaz. Bu işlem için, histeroskop bazen lazer veya rezektoskop gibi başka aletlerle birlikte kullanılır. Rezektoskop, ucunda tel halka veya dönen top bulunan, özel olarak tasarlanmış bir teleskoptur. Elektrik akımı kullanılarak bu uçlardan herhangi birisi rahim döşemesini tahrip etmek için kullanılabilir. Endometriyal ablasyon çoğu vakada ayaktan (hastaneye yatmadan) yapılır.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi güvenli bir işlemdir. Rahim veya rahim ağzı yaralanması, enfeksiyon, aşırı kanama veya anestezinin yan etkileri vakaların %1’inden daha azında olur.

Histerosopi öncesi hazırlık

Histeroskopi, adet kanamasından sonraki ilk hafta içinde yapılırsa daha iyi olur. Bu rahim içinin daha iyi gözlenmesine olanak verir.

Bir hastanede histeroskopi oluyorsanız işlemden önce belirli bir süre yiyip içmemeniz istenebilir. Bazı rutin laboratuar tetkikleri yapılabilir. İdrar kesenizi boşaltmanız istenebilir. Ardından vajinal bölgeniz bir antiseptikle temizlenecektir.

Histeroskopi için anestezi

Histeroskopi, lokal, bölgesel veya genel anestezi ile yapılabilir. Kullanılan çeşit birçok faktöre bağlıdır. Buna aynı zamanda başka işlemlerin yapılıp yapılmayacağı dahildir. Seçeneklerinizi doktorunuzla tartışmak istersiniz.

İşlemden önce, doktorunuz rahatlamanıza yardımcı olacak bir ilaç verir ve sonra anestetik enjekte edilir. Lokal anestetik kullanıldığı zaman, rahim ağzınızın çevresine onu uyuşturmak için iğne yapılır. İşlem sırasında uyanık kalırsınız. Biraz kramp tarzı ağrı hissedebilirsiniz.

Bölgesel anestezi ile, karnın alt kısmından hisleri alan sinirleri bloke etmek için bir ilaç enjekte edilecektir. Uyanık olursunuz fakat hiç acı hissetmezsiniz. Anestetik belinizden bir iğne veya tüp vasıtasıyla verilir. Buna spinal veya epidural denir.

Genel anestezi ile bir maskeden gaz karışımı solursunuz. Ameliyat sırasında bayılmış olursunuz. Anestezi etkisi başladıktan sonra solumanıza yardımcı olmak için boğazınıza bir boru konulabilir.

Histeroskopi işlemi

Histeroskopi öncesinde, rahim ağzının özel bir aletle genişletilmesi gerekebilir. Sonra histeroskop hazne ve rahim ağzından rahmin içine yerleştirilir.

İçerisinin daha iyi görülebilmesi için rahmi şişirmek amacıyla histeroskopla bir sıvı veya gaz verilebilir. Cihazdan verilen ışık doktorun rahmin içini ve kanalların rahim boşluğuna açıldığı ağızları izlemesine olanak verir. Eğer ameliyat yapılacaksa histeroskoptan küçük aletler sokulur.

Daha karmaşık işlemlerde, rahmin dışını görmek için aynı zamanda laparoskopi yapılabilir. Bu durumda, karnın içine gaz verilir. Gaz karnı şişirir. Bu, karın duvarını kaldırarak ve iç organlardan uzaklaştırarak içeride bir boşluk yaratır. Bu organların daha kolay görülmesini sağlar. İşlem bittiğinde bu gazın çoğu boşaltılır. Bu işlem muayenehanede yapılmaz.

Histeroskopi sonrası iyileşme

Lokal anestezi yapılmışsa kısa zamanda eve gidebilirsiniz. Eğer bölgesel veya genel anestezi yapılmışsa eve gitmeden önce bir süre gözlenmeniz gerekebilir.

Histeroskopi ile birlikte laparoskopi de yapılmışsa omuzlarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Çoğu vakada, gaz emildikçe ağrı hızla geçer. Bir iki gün boyunca bayılacakmış gibi, hasta hissedebilir veya hazneden az miktarda kanama veya hafif kasık ağrısı hissedebilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi biri olursa doktorunuzla irtibat kurun:

 • Ateş
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Aşırı kanama veya akıntı

Sonuç olarak…

Histeroskopi, doktorunuzun rahminizin içini görmesine olanak verdiği için bazı tıbbi problemlerin teşhisine izin verebilir. Onları tedavi etmek için de kullanılabilir. İşlem ve iyileşme çoğu vakada kısadır.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/06/histeroskopi/