«

»

Varikosel Ameliyatı Çocuk Sahibi Olmanızı Sağlayabilir

VarikoselVarikosel Nedir?

Testislerinizdeki toplardamarların (bacaklarınızdakiler gibi) kanın yukarıya, kalbinize doğru akmasını sağlayan valfleri (kapakçıkları) vardır. Kapakçıklar bozulursa kan toplardamarlarda birikir ve toplardamar genişleyip şişer. İşte buna varikosel denir. Varikosel çocuk sahibi olmanızı zorlaştırabilir.

Tüm erkeklerin yaklaşık %15’inde varikosel vardır. Birçoğu için bu bir problem değildir. Ancak çocuk sahibi olmakta problem yaşayan erkeklerin neredeyse %40’ında varikosel vardır. Varikoselin kısırlık ile birlikte ise tedavi edilmesi gerekebilir.

Varikosel Neden Kısırlık Yapar?

Varikosel, testislerin içindeki ısıyı yükseltir. Bu sperm üretimini, sperm hareket ve şekillerini etkileyebilir. Ayrıca varikosel sperm işlevinin başka yönlerini de etkileyebilir. Bununla birlikte, varikoselin kesin olarak hangi mekanizma ile doğurganlığı bozduğu bilinmemektedir.

Varikosel Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Doktor varikosel olup olmadığını kontrol etmek için sizi muayene eder. Muhtemelen, muayene sırasında ılık bir odada dakikalarca ayakta durursunuz. Doktor kasıklarınızdaki basıncı artırmak için ıkınmanızı rica edebilir. Böylece kan geriye, testise doğru akarken varikosel büyür ve daha kolay görünür hale gelir.

Varikosel Tedavisi İşe Yarar mı?

Varikosel genellikle ameliyatla tedavi edilir. Varikosel ameliyatından sonra hastaların üçte ikisinden fazlasında sperm özelliklerinde iyileşme gözlenir. Ayrıca varikosel ameliyatı çiftlerin %30-50’sinin doğal olarak çocuk sahibi olmalarına yardımcı olur. Ancak varikosel ameliyatının baba olma şansını artıracağının garantisi yoktur.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varikosel ameliyatı testis içindeki kanı genişlemiş damarlardan normal damarlara yönlendirir. Varikosel ameliyatında cerrah kasık bölgesinde küçük bir kesi yapar. Sonra genişlemiş olan toplardamarları bağlar.

Çoğu erkek genel anesteziyi tercih eder ancak varikosel ameliyatı lokal anestezi ile de yapılabilir. Genellikle, aynı gün eve gidebilirsiniz. Çoğu erkek varikosel ameliyatından sonra 3-4 gün içinde işe dönebilmekte ve 7-10 gün içinde tüm aktivitelerini yapabilmektedir.

Varikosel ameliyatına alternatif bir işlem radyolojik tedavidir. Bu işlemde radyolog kasığınızdaki bir toplardamara küçük bir tüp yerleştirir ve toplardamarları tıkamak için küçük halkalar veya alkol enjekte eder. Çoğu çalışma bu yöntemde varikoselin tekrar çıkma şansının daha büyük olduğunu göstermiştir fakat bazı hastalarda uygun bir alternatif olabilir.

Varikosel Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Varikosel ameliyatı sırasında cerrah testislerin etrafındaki önemli yapıları görmek için ameliyat mikroskobu veya özel gözlükler kullanabilir. Varikosel ameliyatı sırasında veya sonrasında şu problemler çıkabilir:

  • Torbada su toplanması (hidrosel)
  • Bir atardamar hasarı
  • Varikoselin tekrarlaması

Bu komplikasyonlar sık olmamakla birlikte varikosel ameliyatının varikosel tamirinde tecrübeli bir hekim tarafından yapılması en iyisidir. Doktorunuz sizin durumunuzda doğru seçim konusunda daha ayrıntılı bilgi verebilir.

İlgili Yazılar:

  1. Mikroenjeksiyon Birçok Çifte Çocuk Sahibi Olma Şansı Sağlar

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/05/varikosel-ameliyati-cocuk-sahibi-olmanizi-saglayabilir/