«

»

Laparoskopi Nedir?

LaparoskopiLaparoskopi Nedir?

Bazı problemleri teşhis etmek için doktor karnınıza ve üreme organlarına doğrudan bakma gereği duyabilir. Bu, laparoskopi ile yapılabilir.

Laparoskopi “karnın içine bakmak” anlamına gelen Yunanca kelimelerden köken alır. Laparoskop küçük bir kesiden karnın içine sokulan küçük bir teleskoptur. Karnın içini aydınlatır, böylece doktor içeriyi görebilir. Laparoskopi genellikle gece hastanede yatmanıza gerek kalmadan yapılır.

Laparoskopi Neden Yapılır?

Laparoskopinin birçok önerilme nedeni vardır. Doktorunuz belirli bir probleminiz olduğundan şüphelenirse teşhisi doğrulamak için laparoskopi yapabilir. Çocuk sahibi olmakta zorlanıyorsanız veya tüplerinizin bağlanmasını istiyorsanız laparoskopi yapılabilir. Dış gebeliğe, kasık ağrısının nedenlerine ve kitlelere bakmak için de kullanılır.

Bir problemi teşhis etmek için karnınıza laparoskopla bakmaktan başka, doktorunuz onu tedavi için de kullanılabilir. Bazı işlemlerde laparoskopi açık ameliyat gereksinimi ortadan kaldırmıştır.

Teşhis ve ameliyat için laparoskopi

Laparoskopi sıklıkla karın ağrısının nedenlerini teşhis etmek için kullanılır. Doktor işlem sırasında bozukluğu tedavi edebileceğini düşünürse tanısal laparoskopi cerrahi laparoskopiye dönüşür. Bu işlem birçok sağlık problemini tedavi etmek için kullanılır. Laparoskopi olmadan önce doktorunuzla işlemi ve eğer varsa herhangi başka bir tedaviyi de konuşun.

 • Endometriozis. Rahim içi döşemesi gibi dokular bazen rahmin dışındaki yerlerde de büyür. Doku her ay adet döneminde kanar. Bu hastalığa endometriozis denir. Ağrı, yapışıklık ve kısırlığa neden olabilir. Endometriozisin varlığından emin olmanın yollarından birisi de laparoskopidir. Bazen endometriozis laparoskopi ile tedavi de edilebilir.
 • Yapışıklıklar. Bazen karındaki dokular birbirine yapışır ve yapışıklık denilen nedbe dokularını oluşturur. Bu, enfeksiyon, endometriozis veya ameliyat nedeniyle oluşabilir. Yapışıklıklar ağrıya neden olabilir. Sıklıkla laparoskopi sırasında açılabilirler.
 • Miyomlar. Rahim duvarında, rahmin içinde veya dışında oluşan büyümelerdir. Laparoskopi bazı miyomları teşhis edebilir.
 • Yumurtalık kistleri. Yumurtalıklarda bazen kistler (sıvı dolu keseler) oluşur. Bu kistler sadece hafif ağrıya neden olarak zararsız olabilirler. Bazıları kısırlık ve adet bozukluklarına neden olurlar. Bazı yumurtalık kistleri kısa bir zaman sonra kaybolabilir. Kaybolmazlarsa doktorunuz laparoskopi sırasında onları almayı isteyebilir.

Kısırlık ve tüplerin bağlanması için laparoskopi

Hamile kalmakta zorlanan kadınlara endometriozis veya kist gibi problemleri bulmak için laparoskopi yapılabilir. Laparoskopide doktorunuz tüplerinizin tıkalı olup olmadığını da söyleyebilir.

Laparoskopi tüplerinizin bağlanmasında da kullanılır. Bu ameliyatta, tüplerinizi yakarak, keserek veya zımba kullanarak bağlamak için doktorunuz laparoskopu bir kılavuz olarak kullanır. Bu bir kalıcı doğum kontrol yöntemidir.

Dış gebelik için laparoskopi

Gebeliğin erken dönemlerinde bir kadının alt karın bölgesinde ağrısı olduğunda doktor dış gebelikten şüphelenebilir. Dış gebelik, gebeliğin rahimden ziyade tüplerde bulunmasıdır. Dış gebelik tüpü patlatabilir ve acil ameliyat gerektiren iç kanamaya neden olabilir. Doktor, dış gebeliği teşhis etmek ve sıklıkla da tedavi etmek için laparoskopi yapabilir.

Laparoskopinin Avantajları

Geçmişte, üreme organlarını içeren çoğu ameliyat açık olarak yapılırdı. Artık bu işlemlerin birçoğu laparoskopi ile yapılmaktadır. Laparoskopinin birçok yararı vardır – daha kısa hastanede yatış süresi, daha küçük kesiler ve daha erken iyileşme.

Laparaskopi nasıl yapılırLaparoskopi Nasıl Yapılır?

Doktor laparoskopiye başlamadan önce ağrıyı kesmek için size ilaç verilir. Genellikle genel anestezi verilir.

Anesteziden sonra göbek deliğinizin içinden veya altından küçük bir kesi yapılır. Karnınızın içine karbondioksit gazı verilir. Gaz karnınızı şişirir, böylece üreme organlarınız net olarak görülebilir.

Başınız bacaklarınızdan daha aşağıda olacak şekilde vücudunuza hafifçe bir eğim verilir. Bu karın organlarından bazılarının göğse doğru yer değiştirmesine yol açarak laparoskopun önünden uzaklaştırır.

Kesiden laparoskop yerleştirilir. Sıklıkla alt karnınıza başka bir kesi daha yapılır. Bu kesi vasıtasıyla organları görüş alanına getiren bir alet kullanılır. Her biri yaklaşık 0.5-1 cm genişliğinde birden dörde kadar kesi yapılabilir. İşlem sırasında rahmi hareket ettirmek için vajinadan rahme de bir alet yerleştirilebilir.

Genellikle, laparoskop ameliyatın görüntülerini bir televizyon ekranına gönderir. Bu, görüntüyü doktorun daha kolay görebilmesi için büyütür. Bu görüntülerin fotoğrafları daha sonradan görmek için alınabilir.

Diğer cerrahi aletler başka bir küçük kesiden yerleştirilebilir. Çeşitli tip aletler kullanılabilir:

 • Makas, tutucu veya klemp gibi mekanik cerrahi aletler
 • Cerrahi laparoskopi yapmak için elektrik akımıyla çalışan elektrocerrahi aletleri
 • Elektrocerrahi ile aynı işlemleri yapmak için yüksek enerjili ışık demeti kullanan lazerler

İşlemden sonra aletler çıkarılıp gaz boşaltılır. Sonra kesiler dikişlerle kapatılır. Birkaç saat içinde evinize gidebilirsiniz. Sizi eve götürecek ve evde bir müddet size refakat edecek birini bulmalısınız.

Laparoskopinin Riskleri ve Muhtemel Problemler

Laparoskopide nadiren problem çıkmasına rağmen komplikasyonlar olabilir. Bir miktar kanamanız, anestezi reaksiyonu veya diğer organlarda yaralanma olabilir. İşlem sırasında en sık yaralanan organlar alt karnı çevreleyen damarlar, kalın bağırsak ve idrar yollarıdır. Hastanede yatmanızı gerektirecek bir açık ameliyat ihtiyacı doğabilir. İşlemden sonra enfeksiyon riski de vardır. Daha sık görülen problemler şunlardır:

 • Bulantı
 • Karnınıza yapılmış olan kesilerde acı
 • Genel anestezi sırasında akciğerlerinize tüp yerleştirilmişse boğazınızda tahriş
 • Karında kramplar
 • Birkaç gün süren akıntı (adet gibi)
 • Karın şişmesi
 • Göbekte hassasiyet
 • Omuz ağrısı

Kesiden kanamanız, ateşiniz varsa veya idrarınızı yapamıyorsanız doktorunuzu arayın

Laparoskopi Sonrası İyileşme

Laparoskopide iyileşme açık ameliyatlara göre çok daha kısadır. Kendinizi hazır hisseder hissetmez normal etkinliklere devam etmeniz güvenlidir, bu da genellikle birkaç gün içinde mümkün olur. Cinsel olarak aktifseniz ne zaman ilişkide bulunabileceğinizi doktorunuzla konuşun.

Son Olarak…

Laparoskopi birçok jinekolojik problemi teşhis ve tedavi etmek için yararlı olabilir. Bazı vakalarda açık ameliyatın yerini almıştır ve daha az problem olması ve daha kısa sürede iyileşme gibi yararlar sağlar.

İlgili Yazılar:

 1. LEEP Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/05/laparoskopi-nedir/