«

»

Endometriozis Kısırlık Yapar mı?

Çikolata Çukulota Kisti

Yumurtalıkta Çikolata Kisti

Adet görürken vücudunuz rahminizin içini kaplayan dokuyu dışarı atar. Eğer endometriozis hastalığınız varsa bu doku rahminizin dışında büyür ve yumurtalıklarınız, idrar torbası veya bağırsaklarınızda birikebilir. Ayrıca içleri eski kanla dolu kistler gelişebilir ve bunlar yumurtalıklar veya pelvik boşluk civarında bulunabilirler. Bu, kanla dolu kistlere endometrioma (çikolata kisti) denir.

Endometriozis rahminizin içini kaplayan normal dokudan farklı davranır. Endometriozis dokusu adetiniz sırasında dökülüp kanayabilir ve bu da organlarınızı tahriş edebilir. Ayrıca endometriozis üreme organlarınızda (rahim, tüpler ve yumurtalıklar) yapışıklıklara neden olabilir.

Bende Endometriozis Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Bazen endometriozis hiçbir şikayete neden olmayabilir. Ancak endometriozisi olan birçok kadın adet ve/veya cinsel ilişki sırasında ağrı çeker. Nadiren endometriozis bağırsak, idrar torbası ve üreter (böbrekten idrar torbasına idrar taşıyan tüp) gibi çevre organlara yapışır ve bazen onlara hasar verir. Bu durumda idrar yaparken veya büyük abdest sırasında ağrı çekebilirsiniz.

Muayenehanede yapılan ultrason kasık ağrınız için hiçbir potansiyel sebep göstermezse doktorunuz laparoskopi ile endometriozisiniz olup olmadığını saptayabilir. Laparoskopi ile doktor çok küçük bir kesiden yerleştirilen, arkasına kamera bağlı ince uzun bir teleskopla karnınızın içini inceler.

Endometriozis Kısırlık Yapar mı?

Endometriosis yapışıklık
Endometriozis ‘in Neden Olduğu Yapışıklıklar

Sizde endometrizis varsa hamile kalmanız normalden daha zor olabilir. Doktorlar bunun neden böyle olduğundan emin değillerdir. Laparoskopi sırasında doktorunuz endometriozis şiddeti, yerleşimi ve derinliğini değerlendirebilir ve size bir “skor” verebilir. Bu skora göre endometriozis minimal, hafif, orta veya şiddetli olarak kabul edilir. Endometriozis ile birlikte yapışıklık olması bu skoru kötüleştirir.

Orta veya şiddetli endometriozis bulunan kadınlarda yapışıklık veya endometrioma (çikolata kisti) olabilir. Doktorlar, tüpleri tıkayan yapışıklıkların yumurtanın yumurtalıktan rahme normal geçişini engellediğinden emindirler. Bu yumurta ile spermin buluşmasını zorlaştırır.

Minimal veya hafif endometriozis sadece çok az miktarda yapışıklığa neden olabilir fakat hamile kalmak yine de zor olabilir.

Endometriozis Ameliyatı Hamile Kalmama Yardımcı Olabilir mi?

Sadece laparoskopi ile doktorunuzun sizde endometriozis olup olmadığını kesin olarak saptayabileceğini unutmayın. Laparoskopi sırasında endometriozis görülürse doktorunuz endometriozis odaklarını yakar ve yapışıklıkları kesip alır.

Laparoskopi ile endometriozis tedavisi üreme organlarınızın daha normal çalışmasını sağlar. Hamile kalma şansınız cerrahi tedavi sonrası artar, özellikle endometriozis orta veya şiddetli ise.

Endometriozis İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Endometriozis büyüyüp gelişmek için öströjen hormonuna gerek duyar. Öströjeni azaltan veya etkisini yok eden doğum kontrol hapları veya başka ilaçlar kasık ağrısı, ağrılı adet veya ilişki sırasında ağrı olması gibi şikayetlere faydalı olabilir.

Endometriozis bulunup da hamile kalmak isteyen hastalarda doğum kontrol hapları veya kısa süreli, geçici menopoz durumuna neden olan ilaçlarla tedavi hamilelik denemelerinden önce düşünülebilir. İlaç tedavisi endometriozis nedenli ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmesine rağmen bu tedavi genellikle gebelik oranlarını artırmaz.

İlgili Yazılar:

  1. Stres Kısırlık Yapar mı?
  2. Sigara Kısırlık Yapar mı?
  3. Endometriozis
  4. Açıklanamayan Kısırlık

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/05/endometriozis-kisirlik-yapar-mi/