«

»

Endometriozis Ameliyatı Sonrası Gebelik Şansınız Artabilir

Endometriosis Operasyonu

Laparoskopi İle Endometriozis Ameliyatı

Endometriozis Nedir?

Adetinizi görürken aslında vücudunuz endometrium denilen rahmin içini kaplayan dokuyu dışarıya atmaktadır. Normalde bu doku yalnızca rahmin içinde büyür. Ancak bazen başka yerlerde de büyüyebilir: örneğin rahminizin dışında, yumurtalıklarınızda, tüplerinizde. İdrar torbanız ve bağırsaklarınızda bile büyüyebilir. İşte buna endometriozis denir. Endometriozis dokusu büyürken dokunduğu organ ve diğer yapıları tahriş edebilir ve ağrı nedeni olabilir. Tahriş bu organlarda yapışıklık da yapabilir.

Endometriozis Belirtileri

Endometriozis hastalığı olan birçok kadının alt karın bölgesi ve kasıklarında, özellikle adet sırasında, ağrıları olur. Endometriozis bulunan bazı kadınların ise pek ağrıları yoktur. Sıklıkla endometriozis dokusu (ve varsa yapışıklıklar) hamile kalmayı zorlaştırabilir veya hatta imkansızlaştırabilir bile. Gerçekte, çocuk sahibi olamayan kadınların %30-50’sinde endometriozis vardır.

Endometrizis Nasıl Anlaşılır?

Endometriozis olduğunu kesin bilmenin tek yolu laparoskopi yapılmasıdır. Laparoskopi ile cerrah beraberinde yapışıklık olsun veya olmasın endometriozis varlığını araştırır. Bazen endometriozis yumurtalığınızın içinde büyüyebilir ve bir kist (çikolata kisti) oluşturur. Çikolata kisti endometriozisi olan kadınlarda çok sık görülür. Diğer endometriozis dokularının aksine çikolata kisti genellikle ultrasonla görülebilir. Çikolata kisti veya bir başka deyişle endometrioma ancak ameliyatla (genellikle laparoskopi ile) alındığı taktirde tamamen yok edilebilirler.

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi “minimal invazif cerrahi” olarak da anılır çünkü cerrah yalnızca göbek deliğiniz civarında ve alt karın bölgesinde çok küçük kesiler yapar. İnce teleskopa benzer bir alet (laparoskop) bir kesiden karnınıza sokulur ve doktor laparoskopa bağlanmış küçük bir kamera kullanarak alt karın bölgenizde endometriozis bulunup bulunmadığını araştırır. Endometriozis dokusunu ve yapışıklıkları çıkarmak için kesilerden küçük aletler yerleştirilir. Kesiler çok küçük olduğu için işlemden sonra cildinizde yalnızca küçük izler kalır. Genellikle laparoskopi ile endometriozis ameliyatı olduğunuz gün evinize gidebilirsiniz ve olağan aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Her ameliyatta olduğu gibi laparoskopi ile endometiozis ameliyatı da küçük bir komplikasyon riski taşır. Bu riskler kanama, enfeksiyon, anesteziye verdiğiniz tepki ve bağırsak veya diğer organların hasarını içerir. Bununla birlikte bu riskler nadir görülür.

Endometriozis Ameliyatı Sonrası Gebelik Şansı

Endometriozis hastalığının yaygınlığına bağlı olarak endometriozis ameliyatı gebelik şansınızı artırabilir fakat doktorlar şansınızın ne kadar arttığını kesin olarak bilemezler. Endometriozis ameliyatı sonrası makul bir zaman içinde gebelik oluşmazsa yeni bir problem çıkmadıkça tekrar endometriozis ameliyatı olmanızın muhtemelen bir yararı olmaz. İkinci bir endometriozis ameliyatı başarı şansını belirgin olarak artırmayabileceği için ikinci ameliyatın giderlerini kısırlık tedavisinin (aşılama veya tüp bebek) giderleri ile karşılaştırarak potansiyel komplikasyonları da dikkate almalısınız. Kısırlık tedavisi, endometriozis hastalığının etkilerini ameliyat olmadan da giderir ancak çikolata kistini yok edemez.

İlgili Yazılar:

  1. Endometriozis

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2012/05/endometriozis-ameliyati-sonrasi-gebelik-sansi/