«

»

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri : Çoğul GebelikTüp bebek tedavisinin riskleri kullanılan ilaçlar veya işlemler nedeniyle oluşan komplikasyonlardır. Ciddi komplikasyonlar nadir olarak görülür. Ancak tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi bazı riskler vardır.

Tüp Bebekte Kullanılan İlaçların Riskleri

Bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemini seçen kadınların çoğu yumurtalıklarının uyarılması için ilaç kullanırlar. Tüp bebek ilaçlarının muhtemel yan etkileri:

 • Enjeksiyon yerinde hafif morarma ve ağrı. Enjeksiyonlar için farklı yerlerin kullanımı yardımcı olabilir.
 • Alerjik reaksiyon, mide-bağırsak sıkıntısı, baş ağrısı ve ruh durumu değişiklikleri. Bu ilaçlara karşı kötü bir reaksiyon gösterirseniz mutlaka doktorunuza haber verin.
  OHSS
  Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması (Ultrason Görünümü)
 • Yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS). OHSS yumurtalıklarda olağandan daha çok sayıda yumurta kesesi oluşması ve yumurtalıkların irileşmesi durumudur. OHSS hemen hemen tüm kısırlık ilaçlarının sebep olduğu potansiyel bir komplikasyondur. OHSS genellikle hafiftir ve tedavisiz düzelir. Ancak şiddetli vakalarda yumurtalıklar çok fazla irileşebilir, karnınızda ve akciğerlerinizde büyük miktarlarda sıvı birikebilir, dokularınızda sıvı eksikliği oluşabilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Çok nadiren (yumurtaları toplanan hastaları %1’inden azında) damarda pıhtılaşma ve böbrek yetmezliği oluşabilir.

Yumurtalıkların aşırı uyarılması riski şöyle azaltılabilir: (1) yumurta büyütücü ilaçlarının dozunu azaltarak; (2) yumurtayı çatlatmak için kullanılan ilacı (hCG) yapmaktan vazgeçip denemeyi iptal ederek; (3) yumurta toplanmasına devam edip oluşan embriyoların hepsini daha sonradan kullanılmak üzere dondurarak.

Tüp Bebek Tedavisi Yumurtalık Kanserine Neden Olur mu?

Yumurtalık kanseri ile bağlantısı olduğunu düşündüren bazı eski çalışmalara rağmen son zamanlarda yapılmış çalışmalar kısırlık ilaçları ile yumurtalık kanseri arasındaki herhangi bir ilişkiyi destekleyen inandırıcı deliller göstermemiştir.

Yumurta Toplamanın Riskleri

Yumurta toplama sırasında doktorunuz yumurtayı almak için vajinal ultrasonografi rehberliğinde ince, uzun bir iğneyi vajinanızdan yumurtalığınıza ve sonra tek tek yumurta keselerine yerleştirir. Yumurta toplama sırasında genellikle sakinleştirici bir ilaç verilir veya uyutulursunuz. Yumurta toplamaya özgün muhtemel riskler şunlardır:

 • Hafif-orta şiddetle ağrı (işlem sırasında veya sonrasında).
 • İdrar torbası, bağırsak veya kan damarları gibi yumurtalık yakınındaki organlarda yaralanma.
 • Yumurtalık veya alt karın damarlarından kanama. Kanama genellikle hafiftir, kan verilmesi veya ameliyat gereği nadiren oluşur.
 • Pelvik enfeksiyon (hafif veya şiddetli). Çok nadir görülür. Ancak oluşursa şiddetli olabilir ve tipik olarak damardan antibiyotiklerle tedavi edilirler. Nadiren, iltihaplı rahmi ve/veya yumurtalıkların alınması için cerrahi girişim gerekebilir.

Embriyo Transferinin Riskleri

Embriyo transferi sırasında doktor vajina ve rahim ağzından rahmin içine bir dış kateter yerleştirirken ultrason kullanabilir veya kullanmayabilir. Embriyoları içeren daha küçük bir kateter bu dış kateterin içinden geçirilir ve rahim boşluğunun ortasının yakınlarına yerleştirilir. Sonra embriyolar rahmin içine bırakılır.

Doktor rahim ağzından kateteri yerleştirirken hafif bir ağrı hissedebilirsiniz veya nadiren biraz daha şiddetli bir ağrı, kanama ve/veya işlem sonrası lekelenmeleriniz olabilir. Çok nadiren antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir enfeksiyonunuz gelişebilir.

Tüp Bebek Sonrası Çoğul Gebelik Riski

Doktorunuz herhalde size tüp bebekteki çoğul gebelik riskinden bahsetmiştir. Tüp bebek tedavisinde rahme ne kadar çok sayıda embriyo transfer edilirse çoğul gebelik riski o kadar artar. Çoğul gebeliklerin önemli riskleri vardır:

 • Erken doğum tehdidi, beraberinde bebeğin de karşı karşıya kaldığı riskler
 • Erken doğum
 • Kanama
 • Sezaryenle doğum
 • Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon
 • Gebelik diyabeti

Doktorunuz, gebelik şansını yüksek tutarken çoğul gebelik riskini azaltmak için gerekli olan minimum sayıda embriyo transfer etmelidir. Çoğul bir gebeliğiniz olursa yüksek riskli gebeliklerin takibinde deneyimli bir doktorla muhtemel komplikasyonlar hakkında görüşmelisiniz. Taşıdığınız embriyoların azaltılmasını da düşünmek isteyebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Doğuştan Sakatlık Yapar mı?

Tüp bebek tedavisinin amacı sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza yardımcı olmaktır. Tümden bakıldığında tüp bebek yöntemiyle meydana gelen bebeklerdeki sakatlık riski doğal yollarla hamile kalanlardan fazla değildir.

Her bir yumurta içine tek bir spermin enjekte edilmesiyle döllenmenin gerçekleştirildiği bir yöntem olan mikroenjeksiyon, döllenmenin basit bir tarifle spermlerin yumurtayla karıştırılmasıyla oluştuğu standart tüp bebeğe göre çoğul gebelik ihtimalini artırmaz. İlk defa 1992’de yapılmış olan mikroenjeksiyon nispeten yeni bir teknik olduğu için bu yöntemle meydana gelmiş çocukların uzun vadedeki sağlıkları ve doğurganlıkları hakkındaki bilgiler henüz yoktur. Doğal yollarla oluşan bebeklerde %3-5 sakatlık riski vardır ve tüp bebek-mikroenjeksiyon bebeklerindeki sakatlık riski hakkındaki çalışmaların çoğu benzer oranlar göstermektedir. Ancak mikroenjeksiyonla meydana gelmiş bebeklerdeki bazı çalışmalar nadir sakatlıklarda (tüp bebek-mikroenjeksiyonla doğan bebeklerin %1’inden daha azında) bir artış bildirmişlerdir. Bu sakatlıklar imprinting bozuklukları (Beckwith-Wiedemann ve Angelman sendromları gibi), hipospadias (idrar ve meninin çıkış yeri penisin ucunda değil fakat alt kısmındadır) ve cinsiyet kromozomu bozukluklarıdır. Bu devam etmekte olan bir araştırma konusudur. Erkek kısırlığının bazı nedenleri aileden geçtiği ve genetik problemlerle ilişkili olduğu için erkek çocukların yetişkinliklerinde üreme problemleri olabilir. Bu endişelere rağmen mikroenjeksiyon başka şekilde gebelik elde etmesi mümkün olmayan çiftler için şiddetli erkek kısırlığının tedavisinde büyük bir ilerlemedir.

Tüp Bebek Tedavisi İle Oluşan Gebeliklerdeki Düşük Riski

Tüp bebek sonrası düşük oranı genel popülasyondaki orana benzerdir (anne yaşı arttıkça risk artar). Düşük oranları 20’lerindeki kadınlarda %15 kadar az iken 40’larındaki kadınlarda %50’den fazla olabilir.

Dış gebelik riski %2-4’tür (embriyo rahimden ziyade genellikle kanala yerleşirse). Dış gebelik gerçekleşirse gebeliği bitirmek için ilaç kullanılması veya ameliyatla alınması gereği vardır. Hamileyken keskin, bıçak batması gibi ağrınız, hazneden kanamanız veya lekelenmeniz, baş dönmesi veya bayılmanız, bel ağrınız veya tansiyon düşmesi (kan kaybına bağlı) olursa hemen doktorunuzu arayın. Bunların her biri muhtemel bir dış gebeliğin işaretleridir.

İlgili Yazılar:

 1. Yumurta Büyütücü İğnelerin Yan Etkileri

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2011/11/tup-bebek-tedavisinin-riskleri/