«

»

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Rahim Filmindeki Kadın Üreme OrganlarıRahim filmi nasıl çekilir sorusuna yanıt vereceğim bu yazıda önce rahim filminin ne demek olduğunu açıklayalım.

Rahim filmi, yani HSG, tüplerin açık olup olmadığına bakmak için çekilen ilaçlı bir filmdir.

Rahim Filmi Çekimi İçin Hazırlık

Filmden önce veya sonra kullanılmak üzere antibiyotik verilebilir. Bu enfeksiyonları önlemek içindir. İşlem günü ağrı kesici kullanmanız da istenebilir.

Hamile olmadığınızdan emin olmak için, rahim filmi adetiniz bittikten sonraki birkaç gün içinde çekilir. Bu sırada enfeksiyon riski de düşüktür.

Rahim filmi için kullanılan ilaca alerjiniz varsa bunu mutlaka önceden doktorunuza bildirin.

Normalde filmden önce istediğinizi yeyip içebilirsiniz. Eğer film uyutularak çekilecekse filmden 6 saat öncesinden itibaren birşey yememeli ve içmemelisiniz.

Rahim Filmi Kadın Üreme Organları (Dikey Kesit)Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Hasta röntgen makinasının altındaki bir masaya sırt üstü uzanır. Bacaklarını tıpkı kadın doğum muayenesi olur gibi iki yana açar. Doktor vajinaya bir muayene aleti yerleştirir. Rahim ağzı temizlenir. Rahim ağzına bir alet (kanül) yerleştirilir. Doktor, kanül vasıtasıyla rahim içini ve tüpleri ilaçlı bir sıvı ile doldurur. Tüpler açıksa ilaç karın içine dökülür. Bu sırada filmler çekilir.

Rahim Filmi Çektirenler Ağrı Hisseder mi?

Vajinaya muayene aleti yerleştirilirken küçük bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Kadın doğum muayenesi olmuş olanlar bunu tahmin edebilirler.

Bazı kadınlar film çekilirken veya daha sonra adet ağrılarına benzeyen kramp tarzı ağrı hissedebilir. Eğer tüpler tıkalı ise ağrı biraz daha fazla hissedilir.

Histerosalpingografi, Rahim-kanal filmi, Rahim filmiRahim Filmi Neden Çekilir?

Rahim filmi tüplerin kapalı olup olmadığını veya rahim ve tüplerdeki başka anormallikleri kontrol etmek için çekilir. Genellikle neden hamile kalınmadığı araştırılırken istenir.

Rahim Filmi Çekildikten Sonra Hamile Kalanlar

Bazı çalışmalar rahim filmi çekildikten sonra yaklaşık 3 ay boyunca hamile kalma şansında hafif bir artış göstermektedir. Rahim filmi çekildikten sonra hamile kalırsanız endişelenmeyin çünkü bebekte bir sorun çıkmaz.

Rahim Filminin Riskleri

Rahim filmi çok güvenli bir işlem olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, % 1’den daha az görülen riskleri de vardır.

Enfeksiyon

Rahim filminden sonra en sık görülen sorun enfeksiyondur. Bu genellikle tüpte eskiden geçirilmiş enfaksiyon varsa oluşur. Eğer film çekildikten sonra bir iki gün içinde gittikçe artan ağrınız olur veya ateşiniz çıkarsa doktorunuzu aramalısınız.

Bayılma

Nadiren, işlem sırasında veya hemen sonrasında hastanın başı dönebilir veya bayılabilir.

Radyasyona maruz kalma

Rahim kanal filmi çekilirken alınan radyasyona miktarı çok düşüktür (ilaçlı böbrek veya barsak filmlerinden daha az). Ayrıca aynı ay hamile kalınsa bile bebekte radyasyona bağlı hiçbir zararlı etki gösterilememiştir. Eğer halihazırda bir hamilelik şüphesi varsa rahim filmi çekilmemelidir.

İyot Alerjisi

Nadiren, bir hastanın rahim filmi çekimi sırasında kullanılan ilaca karşı alerjisi olabilir. Eğer rahim filminden sonra döküntü, kaşıntı yada şişlik yaşarsanız doktorunuzu aramalısınız.

Kanama

Rahim filmi sonrası bir iki gün damlama şeklinde kanama olması olağandır. Daha fazla kanamanız olursa doktorunuzu arayın.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2011/11/rahim-filmi-hsg-nasil-cekilir/