«

»

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik Öncesi Yapılması GerekenlerHamilelik öncesi yapılması gerekenler konusundaki bu yazımda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Hamileliğinizi önceden planlarsanız hem kendiniz hem de bebeğinizin yararına olabilecek akıllı seçimler yapma imkanınız olur. Birçok kadın, haftalar geçene kadar hamileliklerinden haberdar değildir. Oysa, bu ilk haftalar bebek için o kadar önemlidir ki. Bu sıradaki sağlık  ve beslenme durumunuz bebeğinizin büyümesini etkileyebilir. Hamilelik öncesi sağlık durumunuzun iyi olması size hamileliğiniz boyunca yardımcı olur.

Hamilelik Öncesi Muayene Olun

Hamile kalmayı planlıyorsanız ilk yapacağınız şey doktorunuzdan muayene randevusu almak olsun. Hamilelik öncesi muayenede doktorunuz siz veya bebeğinizi riske sokabilecek şeyleri saptamaya çalışacaktır. Bu sayede hamilelik sırasında gerekebilecek herhangi bir özel tedavi planlanabilir, hamilelik öncesi alınması gereken önlemler alınabilir.

Hamilelik öncesi muayeneye gitmeden önce ailenizde, akrabalarınızda bir hastalık veya sakatlık olup olmadığını öğrenin.

Hamilelik Öncesi Sağlıklı Beslenin

En iyisi hamileliğe sağlıklı bir kilo ile başlamaktır. Hamile kalmadan önce düşük kiloluların kilo alması, kilo fazlası olanların da kilo vermeleri gerekir. Hamilelik sırasında zayıflamak için diyet yapmak bebeğin yeterince beslenememesine neden olabilir.

Hamilelik öncesi sağlıklı beslenme için ipuçları:

 • Yediğiniz tahılların en az yarısı kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, yabani pirinç, tam buğday makarnası ve tam buğday ekmeği gibi tam tahıllardan olsun. Her gün en az 80 gr tam tahıl tüketin.
 • Özellikle koyu yeşil sebzeler, turuncu sebzeler ve kuru fasulye ve bezelye olmak üzere günde 2.5 tabak sebze tüketin.
 • Her gün 2 kase farklı meyve tüketin. Meyve taze veya kurutulmuş olabilir. Ara-öğün ve tatlılarda meyve kullanın. Meyve suyu içiyorsanız, günlük meyve tüketiminizin yarısından az olsun.
 • Her gün 3 su bardağı yağsız veya düşük yağlı (%1) süt veya yoğurt veya eşdeğer miktarda peynir tüketin (40-50 gr peynir 1 su bardağı sütle eşdeğerdir).
 • Aşırı tuzdan, şekerden ve tatlılardan uzak durun.
 • Az yağlı veya yağsız et, tavuk tüketin. Etin yağlarını temizleyin ve tavuğun derisini yemeyin. Izgara, haşlama veya fırında pişirme gibi yağsız pişirme yöntemleri kullanın. Yumurta, kuru fasulye, nohut, bezelye ve kuru yemişler de protein kaynaklarıdır.
 • Yiyecekleri iyice pişirin. Alışveriş yaparken, hazırlarken ve saklarken yiyeceklerin çiğ, pişmiş ve hazır olanlarını mutlaka ayırın. Yiyeceklerin temas edeceği yüzeyleri, ellerinizi, meyveleri ve sebzeleri yıkayın.
 • Köpek balığı, kılıç balığı yemeyin. Haftada bir porsiyon (150 gr) fakat sadece bir porsiyon yağlı balık (hamsi, istavrit, sardalye, doğal alabalık, somon, palamut) tüketin. Başka balık veya deniz ürünü yemeyin.
 • ciğer, küflü peynir, ezme, çiğ veya az pişmiş yumurta, mayonez yemeyin

Hamilelik öncesi Folik Asit Hapı Kullanın

Yiyeceklerden yeterli folik asit almak zordur. Bunun için, günlük bir folik asit hapı veya folik asit içeren uygun bir multivitamin kullanmalısınız. Folik asit bebekte sinir tüpü sakatlıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Sinir tüpü genellikle kadın hamile olduğunu bile bilmeden önce, hamileliğin erken döneminde oluşur. Hamileliklerin çoğu plansız oluştukları için doğurganlık çağındaki tüm kadınların günlük 0.4 miligram folik asit almaları gereklidir. Eskiden sinir tüpü sakatlığı (örneğin spina bifida) olan bir bebek doğurmuş ve diğer bazı kadınların daha yüksek doz (4 mg) folik asit kullanmaları gerekir.

Vitamin hapını hergün almayı unutmamak için diş fırçanızın yanına, mutfak tezgahının üstüne veya sizin için uygun olan başka bir yere koyun.

Bitkisel İlaç veya Vitamin Hapı Kullanıyorsanız Doktorunuza Gösterin

Hamilelik öncesi kullanmakta olduğunuz herhangi bir bitkisel ürün, vitamin veya besin desteği varsa, bunu doktorunuza gösterin. Bazı vitaminler hamilelikte fazla alınırsa bebeğinize zarar verebilirler. Örneğin günde 10000 üniteden daha fazla A vitamini kullanmak bebekte sakatlık yapar.

Hamilelik Öncesi Spor Yapın

Sağlıklı olmak için iyi beslenmek kadar spor yapmak da önemlidir. Hamilelik öncesi düzenli spor yaparsanız konforlu ve aktif bir hamilelik geçirme şansınızı artırabilirsiniz. Hamilelik sırasında yapabileceğiniz egzersiz ve sporlar sağlık durumunuza ve hamilelik öncesi ne kadar aktif olduğunuza bağlıdır.

Herhangi bir hastalığınız yoksa haftada en az 150 dakika orta şiddette egzersiz yapmaya çalışın. Her seferinde 20-30 dakika spor yapabilirsiniz. Bir arkadaşınızla birlikte spor yapmanız spora devam etme ihtimalini artırır. Evde ve işte hareketli olun. Bahçe işleri ve temizlik gibi günlük işler bile yararlıdır.

Yüzme ve yürüyüş iyi egzersizlerdir. Hafif koşu, kondisyon bisikleti ve bazı yorucu sporlara (hamile kalmadan önce formdaysanız ve o spora zaten alışık iseniz) hamilelik sırasında devam edilebilir.

Hamilelik Öncesi Sigara ve Alkolü Bırakın

Alkol ve sigara kullanıyorsanız şimdi bırakma zamanı! Çünkü hamilelikte sigara ve alkol kullanımı bebeğinize zarar verebilir. Sigara içilen ortamlarda bulunmaktan da kaçınmalısınız. Eşiniz de zararlı maddeleri hamilelik öncesinde kullanmayı bırakmalıdır. Sigara spermlere hasar verebilir.

Hamilelik Öncesi Kimyasallardan Kaçının

İşte veya evde bulunan bazı maddeler hamile kalmanızı zorlaştırabilir veya bebeğinize zarar verebilir. Hamilelik öncesi işte veya evde temas ettiğiniz zararlı kimyasallardan kaçınmak için:

 • işlenmiş gıdalardan (sucuk, salam vs…) ziyade taze yiyecekler tüketin
 • metal veya plastik kaplardaki yiyecek veya içecekleri almayın ve bu tür kaplarda saklamayın
 • nemlendirici, kozmetik, duş jeli ve parfüm gibi kişisel bakım ürünlerinin kullanımını en alt seviyeye indirin
 • yeni üretilmiş mobilya, kumaş, yapışmaz tava ve araba satın almayın
 • böcek veya mantar ilaçları (örneğin sinek kovucu, çiçek spreyi, pire tozu) kullanmaktan kaçının
 • evinizi, işyerinizi boyatmayın, boya kokularından kaçının
 • içindekiler listesinde “zararlı” kimyasal bulunmaması veya etiketinde “doğal” (bitkisel vb…) yazmasına güvenerek ürünlerin güvenli olduklarını farz etmeyin

Çevreden eşinizin üreme kabiliyeti de etkilenebilir. Fotoğrafçılıkta kullanılan kimyasallar, çözücüler, kurşun ve cıva gibi ağır metaller ile bazı böcek ilaçları spermlere hasar verebilir.

Hamilelik Öncesi Bulunan Hastalıkları Kontrol Altına Alın

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sara (epilepsi), kalp hastalığı ve şişmanlığı olanların hamilelik sırasında özel bakıma ihtiyaçları vardır. Kullanmakta olduğunuz ilaçların hamilelik öncesi değiştirilmesi gerekebilir.

Hamilelik öncesi ilaç kullanıyorsanız, bunları doktorunuza söylemelisiniz. Bazı ilaçlar hamilelikte bebeğinize zarar verebilir. Buna özellikle bazı kan sulandırıcıları, sivilce, yüksek tansiyon ve epilepsi (sara) ilaçları dahildir.

Hamilelik öncesi olabilecek her sağlık problemini kontrol altına almaya çalışmalısınız. Örneğin şeker hastalığı olan kadınlar düzgün beslenir, egzersiz yapar ve hamilelik öncesi ve hamilelikte normal kan şekeri seviyelerini sürdürürlerse sağlıklı bir bebek sahibi olma şanslarını artırırlar.

Hamilelik Öncesi Eksik Aşılarınızı Tamamlayın

Çocuklukta tetanoz aşılarını tam olarak yaptırmış kadınların 10 yılda bir bu aşıyı güncellemeleri gerekir. Tetanoz aşılarınızı hamilelikten önce tamamlarsanız hamilelikte tetanoz aşısının yapılmasına gerek kalmaz.

Eğer yapılan testte kızamıkçık için bağışık olmadığınız çıkarsa hamilelikten önce kızamıkçık aşısı yaptırın. Hamilelikte kızamıkçık geçirmek bebeğinize zarar verebilir. Kızamıkçık aşısı yaptırdıktan sonra en az 1 ay hamile kalmamalısınız.

Çocukken su çiçeği geçirip geçirmediğinizi annenize sorun. Geçirmediğinizi söylerse veya emin değilse bağışık olup olmadığınızı öğrenmek için test yaptırın. Test sonucuna göre bağışık olmadığınız anlaşılırsa su çiçeği aşısı yaptırın. Hamilelikte geçirilen su çiçeği çok ağır seyreder.

Grip aşısı zamanı geldiyse grip aşısı yaptırın. Hamilelikte grip çok ağır seyredebilir. Ayrıca grip aşısı doğumdan sonra bebeğinizi de korur.

Diş Doktoruna Gidin

Hamilelikte değişen hormonlar nedeniyle diş sorunları daha sık yaşanır. Diş sorunlarınızı hamilelik öncesinde çözün ki hamilelikte dolgu, kanal tedavisi gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalmayın.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunun

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ilişkide bulunmamaktır. Bunun için sadece sizinle ilişkide bulunmayı kabul eden birisiyle (fakat sadece onunla) ilişkiniz olsun. Yedek kondom bulundurun ve her cinsel ilişkide doğru bir şekilde kullanın. Cinsel yolla bulaşan hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için muayene olun. Eğer doktorunuz ilaç yazarsa ilaçlarınızı yarıda bırakmayın.

Diğer Enfeksiyonlardan Korunmak İçin

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Eğer evde kedi besliyorsanız kedinin kumunu eşiniz değiştirsin.  Hasta kişilerden uzak durun. Küçük çocuklarla yiyecek, içecek, çatal, kaşık, bardak vs. paylaşmayın.

İlgili Yazılar:

 1. Hamilelik Kontrolleri

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2011/11/hamilelik-oncesi-yapilmasi-gerekenler/