«

»

Hamilelik Kontrolleri

Hamilelik KontrolleriHamilelik konrolleri hakkındaki bu yazımda, hafta hafta gebelik kontrollerinin detaylarını bulabilirsiniz.

Hamilelik Kontrolleri Ne Zaman Başlar

Hamilelik planlıyorsanız, en güzeli daha hamilelik öncesinde doktorunuza muayene olmanızdır. Ayrıca hamilelikten şüphelenir şüphelenmez doktorunuzu arayın ki ilk muayeneye ne zaman geleceğinizi size söyleyebilsin. Eğer ilave bir sorun yoksa doktorunuz ilk kontrolü 7 hafta biter bitmez yapmayı tercih edecektir. Hamilelik kontrollerinizi düzenli olarak yaptırarak bebeğinizin yaşamına sağlıklı bir başlangıç yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hamilelik Kontrollerinin Sıklığı

Hamilelik kontrollerinin kesin sayısı ve hangi sıklıkla kontrole gidileceği kişiye göre değişir. İlk hamileliklerde on defaya kadar kontrol olmanız mümkündür. Önceden doğum yapmışsanız kontroller daha seyrek olabilir. Özellikle gelmenizi istediğimiz haftalardaki kontrolleri kaçırmamanızda fayda vardır. Örneğin 11-13 hafta muayenesi, 18-23 haftalar arasında yapılan detaylı ultrason önemli hamilelik kontrolleridir. İlk hamilelik kontrolünde doktorunuza sonraki kontrol zamanlarını ve bu kontrollerde yapılacakları sorabilirsiniz.

Hamilelik Kontrollerinde Neler Yapılır?

Hamilelik kontrollerinin hepsinin belirli bir amacı vardır. Ancak hepsinde sizin sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi kontrol edilir. Doktorunuz sizinle konuşur ve anlaşılır bilgiler verir. Her hamilelik kontrolünde, soru sormaktan ve herhangi bir endişenizi doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Hamilelik kontrollerinde, hamilelik hakkında daha fazla bilgilenme şansınız olur.

Hamilelikte İlk Kontrol

Hamilelikte ilk kontrol muayenesinde doktorunuz ayrıntılı bir öykünüzü alır, sizi muayene eder, bazı testler ister, tahmini doğum tarihinizi hesaplar ve hamilelik kontrollerinizin bir programını yapar. Beslenme, yaşam şekli ve tarama tetkikleri hakkında bilgilenme şansınız olur. Doktorunuz, bu ilk muayenede ek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirler.

Öykü. Sağlığınızın (geçirdiğiniz hastalıklar, ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar vs.) ve önceki hamileliklerin gözden geçirilmesi, doktorunuzun hamilelik sırasında gerekebilecek herhangi özel bir tedaviyi planlamasına imkan tanır. Her hamilelik farklıdır ve bazı sorunlar önceden bir belirti vermeden çıkar. Doktorunuza ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar iyi olur.

Beden muayenesi. Kilonuz ve tansiyonunuz ölçülür. Sonra doktorunuz genel bir beden muayenesi yapar. Duruma göre alttan (vajinal) muayene ve smear testi de yapılabilir.

Hafta Hafta Hamilelik Kontrolleri

7 hafta

Doktorunuz durumunuza bağlı olarak, ilk hamilelik kontrolünü daha önce de yapabilir. Gebelik haftası, yedi hafta dolduktan sonra yapılan ultrasonda en doğru şekilde saptanır. Folik asit (12’nci haftaya kadar günde 400 mikrogram) kullanmıyorsanız en kısa sürede başlamalısınız. Tarama tetkikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Tansiyonunuz ve kilonuz ölçülür. Doktorunuz bazı testler yaptırmanızı ister.

11-13 hafta 6 gün arası

Kilonuz ölçülür. Bebeğiniz ultrasonla incelenir. Ciddi sakatlıkların büyük bir kısmı bu haftada belirlenebilir. Bebeğinizin ense derisinin altında biriken sıvı (ense saydamlığı) ölçülür, burun kemiğinin varlığına bakılır ve Down sendromu taraması için ikili test yaptırmanız önerilir. Eğer isterseniz DNA testi (Down sendromu için) yaptırabilirsiniz. Bebeğin cinsiyeti büyük ihtimalle belirlenebilir.

16 hafta

Doktorunuz, tarama testlerinin sonuçlarını tekrar gözden geçirir, kilonuzu ölçer. İkili test yaptırmamışsanız üçlü veya dörtlü test yaptırmanızı önerir. Bebeğin cinsiyetini henüz öğrenmemişseniz kesin olarak söyleyebilir, tabii ki pozisyonu uygunsa.

22 -24′üncü hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne  bakılır ve muhtemel  bir sakatlık için detaylı ultrason yapılır. Kilonuz ölçülür.

28′inci hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne, tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır. Kansızlık (hemogram) ve antikor (indirek Coomb’s) testleri yapılır. Eğer kan uyuşmazlığı varsa anti-D iğnesi yapılır. Gebelik şekeri (diyabeti) olup olmadığına bakmak için 75 gr yükleme testi yapılır.

31′inci hafta

Tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır. Bebekte gelişme geriliği olup olmadığını kontrol etmek için ultrasonla kilosu hesaplanır. Göbek kordonundan bebeğe giden kan akımında bir azalma olup olmadığını kontrol etmek için Doppler ultrason yapılır. Önceden plasentanın doğum kanalı girişini kapattığı gözlenmişse (plasenta previa), plasentanın yerleşimi kontrol edilir.

34′üncü hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne, tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır.

36′ncı hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne, tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır. Bebeğin ters durup durmadığına bakılır – eğer ters duruyorsa ne yapılacağı konusu konuşulur. Önceden plasentanın doğum kanalı girişini kapattığı gözlenmişse (plasenta previa), plasentanın yerleşimi tekrar kontrol edilir. Eğer aynı durum devam ediyorsa ne yapılacağı sizinle konuşulur.

38′inci hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne, tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır. Doğum planlı bir sezaryenle gerçekleşecek ise gerekli ayarlamalar yapılır.

40′ıncı hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne, tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır.

41′inci hafta

Bebeğinizin büyüklüğüne, tansiyonunuza, kilonuza ve idrarınıza bakılır. Eğer isterseniz doğumun başlamasına yardımcı olabilecek zarların sıvazlanması yapılabilir. 41 haftadan sonra suni sancı ile doğum başlatılacaksa gerekli ayarlamalar yapılır.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2011/10/hamilelik-kontrolleri/